Педагогічна скарбничка

Методичні розробки



1.Самооцінка учня в навчальному процесі


Зміст
Вступ..................................................................................................3
1.Поняття та зміст самооцінки........................................................5
2.Самоконтроль і самооцінка..........................................................8
3.Самооцінка учня в навчальному процесі..................................11

Висновки.........................................................................................12


                                                         


ВСТУП
Самосвідомість людини розуміють як усвідомлення нею себе самої, свого ставлення до природи і до інших людей, своїх якостей, особистісних рис.
Самосвідомість - це така специфічна форма свідомості, предметом якої виступає вона сама, а також людина - її носій.
Починаючи з дошкільного віку (від 3 до 7 років), дитина орієнтується на те, що вона повинна поводитись добре, щоб уникати покарань і отримувати заохочення. Свої вчинки вона оцінює за їхніми прямими наслідками: погане карається, хороше заохочується. Малюки роблять те, що їм приємно, цікаво і не вимагає особливих зусиль. Здійснюючи об'єктивно позитивні вчинки, діти не розуміють їх корисності, не усвідомлюють свого обов'язку по відношенню до інших людей. Почуття обов'язку зароджується під впливом тієї оцінки, яку дають дорослі вчинку, здійсненому дитиною. На основі цієї оцінки у дітей починає розвиватися диференціація того, що добре і що погано. В першу чергу вони вчаться оцінювати вчинки інших дітей, пізніше - і власні. Так розвивається самооцінка.
Єдиний шлях розвитку самооцінки — включення учнів в активну оцінювальну діяльність. Існує вікова закономірність, суть якої полягає в тому, що молодшому школяреві набагато легше оцінити іншого, ніж самого себе. Тому на перших етапах бажано використовувати спеціальні знання: оцінити своїх товаришів, друзів.
Вступання дитини в підлітковий вік (від 11-12 до 14-15 років) характеризується якісним зрушенням у розвитку самосвідомості. Підліток усвідомлює себе особистістю, яка володіє, подібно до всіх дорослих людей, правом на повагу, самостійність і довіру. Він інтенсивно засвоює з життя дорослих різноманітні цінності, норми і способи поведінки, що складають новий зміст свідомості і перетворюється у вимоги до поведінки іншої людини і власної, в критерії оцінки і самооцінки.
До початку підліткового віку діти краще і правильніше усвідомлюють і оцінюють власні особливості, пов'язані з навчальною діяльністю. З віком уявлення про себе розширюється і поглиблюється, зростає самостійність, судження про себе. Але у багатьох підлітків самооцінка позитивних якостей завищена.
Причиною цього може бути заниження можливостей учня вчителем. При цьому в підлітка виникає афективне переживання через несправедливість оцінки та ставлення до нього. Можливий варіант, коли вчитель недооцінює підлітка із завищеною самооцінкою. В такого учня з'являється комплекс специфічних особливостей - образа, підозрілість, недовіра, нерідко агресивність і завжди - підвищена чутливість до будь-яких оціночних суджень. З віком самооцінки підлітків стає все більше адекватною.
В ранній юності закладається важлива риса - самоповага, тобто узагальнена самооцінка, міра прийняття чи не прийняття себе як особистості.
Висока самоповага - це, коли людина не вважає себе гіршою за інших, коли позитивно ставиться до себе. Низька самоповага, навпаки, це означає постійне незадоволення, зневагу до себе, недовіру власним силам.
Для цього віку характерна і знижена самоповага. Такі юнаки та дівчата відчувають такі труднощі у спілкуванні і прагнуть відмежуватися від навколишніх, виставивши вперед будь-яке несправжнє обличчя чи маску. Такі люди особливо боляче реагують на критику, сміх, осуд, на те, що думають про них навколишні. Чим нижча самоповага спонукає їх ухилятися від будь-якої діяльності, в якій є момент змагання. Такі люди часто відмовляються від досягнення поставленої мети через те, що не вірять у власні сили. А це, у свою чергу, зміцнює їхню знижену самооцінку.
1. Поняття та зміст самооцінки
В процесі взаємодії з оточуючим середовищем та іншими людьми, людина повинна була виділити і себе як об'єкт, реально існуючої в часі та просторі, як істота, не тільки впливаючи на зовнішній світ, але й самому відчувати вплив цього світу. Це призвело до розгляду свідомості в двох напрямках власне свідомості і самосвідомості. Результатом діяльності свідомості є знання про світ, самосвідомості - знання людини про самого себе і своїх можливостей.
І сьогодні цей процес добре простежується по мірі росту і розвитку дитини. Спочатку вона виділяє із зовнішнього предметного світу лише особисте тіло, а потім і свою особливість в цілому. Завершується цей процес появою і розвитком самосвідомості, тобто усвідомлення себе складовою частиною певного колективу, в якому моє „Я" має певну роль і значення.
Рівень самосвідомості, рівень складності, інтегрованості і стійкості образу „Я" пов'язано з розвитком інтелекту. Розвиток абстрактно-логічного мислення у дитини означає появу не тільки нової інтелектуальної якості, але й нової потреби. В цьому сенсі прагнення підлітків до абстракції стає психологічною потребою.
Для дитини єдиною усвідомленою реальністю є зовнішній світ. Рання юність характеризується раптовим відкриттям „незнайомого" до того часу особистого внутрішнього світу.
Отримавши здатність занурюватись в себе і насолоджуватись своїми переживаннями, юнак вперше відкриває для себе цілий світ нових почуттів, красу природи, звуків музики, відчуття особистого тіла. Саме тому юнацький вік особливо чутливий до „внутрішніх" психологічних проблем, адже  він дивиться на них зовсім „свіжим" поглядом. Відкриття свого внутрішнього світу — важлива, радісна та хвилююча подія, котра однак, буває не позбавлена тривожних і навіть драматичних переживань. Вони пов'язані з ще не зовсім міцним образом „Я" і як наслідок цього - з відчуттям невпевненості. Тому зростання потреби в спілкуванні нерідко змінюється прагненням до повної самотності.
Випускники середньої школи, як правило, вже володіють достатньо чітким і стійким „Я" - образом, який включає оцінку не лише фізичних і розумових здібностей, але й вольових і моральних якостей, які проектуються на відношення з оточуючими і на особисту діяльність.
Самосвідомість людини формується в процесі його повсякденного спілкування з іншими людьми, з колективом, суспільством. Через це людина усвідомлює самого себе. Що зводиться до усвідомлення ним своєї ідентичності, певної стійкості, цілісності в різних ситуаціях, які змінюють один одного в часі.
Якщо свідомість робить більш гнучким, цілеспрямованим і ефективним зовнішньо направлену діяльність, то самосвідомість, прагне підвищити ефективність і надійність людини як системи, яка діє в предметному світі. Ось чому вдосконалення людини як само організуючої і само програмуючої особистості можливе тільки при одній умові — обов'язковий розвиток самосвідомості.
Самосвідомість як вершина людської психіки включає наступні три тісно    взаємопов'язані    компоненти: 
 1. самопізнання;   2. самоконтроль; 3. самовдосконалення.
Самопізнання, в свою чергу, складається з самоспостереження і самооцінки.
Самоспостереження має дві сторони. Перша спрямована зовні: людина ніби з боку спостерігає за своєю практичною діяльністю, співставляючи її результати зі своїми цілями і метою, а також з суспільними інтересами.
Друга - направлена внутрішньо, в своє „Я". Тут самоспостереження виступає як засіб пізнання людиною особистої психіки, її індивідуальних особистостей, її направлення на вирішення завдань, які людина ставить перед собою і які суспільство ставить перед людиною.
Самооцінка дозволяє правильно оцінити свій духовий і фізичний стан, свої відносини з зовнішнім світом та іншими людьми. Постійно прислуховуючись до свого внутрішнього „Я", людина порівнює хід своїх думок з внутрішніми і зовнішніми ситуаціями і життєвими орієнтирами. Самооцінка визначається співвідношенням своїх особистих думок і вчинків з загальноприйнятими в даному суспільстві принципами і нормативами. Різниця між цими явищами і складає той сигнал, який усвідомлюється як ступінь відхилення від норми.
Самооцінка являється обов'язковою умовою реалізації наступних двох важливих етапів самоуправляючої поведінки:
 самоконтроля і самовдосконалення.
Самооцінка дозволяє людині критично відноситися до самого себе, можливості і здібності з вимогами, які висуває життя, виробити вміння ставити перед собою реальні цілі, вчасно відмовлятися від будь яких вчинків, якщо стає зрозумілим, що вони безкорисні, а тим більше помилкові. Самооцінка особистого „Я" соціальна по всій природі. Перші навички самооцінки прищеплюються людині вже у ранньому дитинстві і систематично підтримується і вдосконалюється на протязі життя.
  
2.Самоконтроль і самооцінка
Самоконтроль і самооцінка є важливим способом розумового і морального самовдосконалення особистості. Самоконтроль у процесі перевірки знань і умінь учня означає усвідомлення регулювання ним своєї діяльності з метою забезпечення таких результатів цієї діяльності, які сприяли б поставленим цілям, пред'явленим вимогам, нормам, правилам, зразкам. Мета самоконтролю як у попередженні помилок, так і в їх виправленні.
Важливий показник сформованості контрольних дій, а значить самоконтролю — усвідомленості учнями правильності плану діяльності і її операційного складу, тобто способу реалізації цього плану. Ефективним засобом формування в учнів самоконтролю може бути використання колективних (фронтальних) перевірок у поєднанні з контролем з боку вчителя. У процесі навчання важливо ознайомити учнів з метою виконування роботи, вимогами до неї, способами її виконання, прийомами самоконтролю і шляхами їх вдосконалення.
У процесі самоконтролю важливу роль грають педагогічна оцінка і самооцінка. Від ефективності останньої залежить здатність учня знаходити помилкові дії, попереджувати їх появу і таким чином підвищувати результати самоконтролю.
Самооцінка - це компонент самопізнання, оцінка самого себе (своєї зовнішності, здібностей, особистих якостей). Самооцінка може бути завищеною, адекватною і заниженою.
Самооцінка  -  це  складне  динамічно-особисте утворення, особистий параметр розумової діяльності. Самооцінка виконує перш за все регулюючу функцію. Ефективність навчальної діяльності учня залежить не тільки від системи добре засвоєних знань і користування прийомами розумової діяльності, але і від рівня самооцінки. Існує тісний зв'язок між успіхами, які були досягнуті у оволодінні навчальної діяльності і розвитком особистості. Це
пояснюється тим, що в ній інтегрується те, що досягла дитина, і те, до чого вона прагне, тобто проект його майбутнього.
Не дивлячись на недосконалість цього проекту, він має важливе значення в регуляції поведінки в цілому, в тому числі і навчальної діяльності. Самооцінка лежить в основі найбільш адекватного мотиву навчальної діяльності - мотив досягнення.
Найбільшу роль в процесі-формування самооцінки і рівня притягань грає мотив досягнення успіху. Якщо дитина постійно не справляється із завданням і отримує низькі оцінки, то мотив досягнення успіху значно послаблюється. Спочатку виникають переживання, потім байдуже відношення до негативної оцінки своєї діяльності іншими. В результаті може виникати ціннісна переорієнтація особистості.
З самооцінкою тісно пов'язане і інше особистісне утворення - рівень домагань, який розглядається як стійка потреба в певній позитивній оцінці. Висота позитивної оцінки, яка необхідна особистості, може бути різною. Одних повністю задовольняє, коли їм говорять, що їх робота не гірша від інших. Другі претендують на оцінку вище звичайної. Треті - на оцінку вище всіх.
Для того, щоб навчитися правильно оцінювати себе, дитина повинна спочатку навчитися оцінити інших людей, на яких вона може дивитися зі сторони. А це відбувається далеко не зразу. В цей період, оцінюючи однолітків,
дитина просто повторює думки, які висловлюють про них дорослі. Те ж саме відбувається і при самооцінці („Я хороший, тому що мама так говорить").
Самостійна оцінка дитиною інших людей, їх вчинків і якостей в першу чергу залежить від її відношення до цих людей. По мірі засвоєння норми і правил поведінки стають тими мірками, якими користується дитина в оцінці інших людей. Але застосувати ці мірки до себе самого виявляються досить важко. Хвилювання, які захопили дитину, які штовхають її на ті, чи інші вчинки, закривають від неї дійсний зміст вчинків, не дозволяють без упередження їх оцінювати. Така оцінка стає можливою тільки на основі порівняння своїх вчинків, якостей з можливостями, вчинками. Вміння порівнювати себе з іншими дитина оволодіває до старшого дошкільного віку, і це служить основою правильної самооцінки.
Старші дошкільнята достатньо правильно усвідомлюють свої переваги і недоліки, враховуючи відношення до них зі сторони оточуючих. Це має велике значення для подальшого розвитку особистості, свідомого засвоєння норм поведінки, наслідування позитивних зразків.

           3. Самооцінка учня в навчальному процесі
Це критичне ставлення до своїх здібностей і можливостей та об'єктивне оцінювання власних успіхів у навчанні. Відповідно до самооцінки учнів можна поділити на таких, що переоцінюють себе, недооцінює себе, оцінюють себе адекватно. Для формування самоконтролю і самооцінки треба: мотивувати виставлену учневі оцінку, пропонувати йому оцінити свою відповідь; організувати в класі взаємоконтроль, рецензування відповідей інших учнів тощо. Для рецензування відповідей можна пропонувати план:
а) тема відповіді;
б)  правильність викладу фактичного матеріалу;
с)   повнота висвітлення теми;
д)  послідовність суджень, логічних висновків і узагальнень;
е)  культура мови;
є)   загальна оцінка відповіді.
В традиційній практиці шкільної освіти функція оцінювання повністю покладена на вчителя: він перевіряє роботу учня, порівнює її із зразком, знаходить помилки, вказує на них, висловлює міркування про результати навчальної діяльності і т.д. Учень же, як правило, звільнений від цього, і його особиста оціночна активність не формується.

                                                    ВИСНОВКИ
Отже, самосвідомість людини формується в процесі його повсякденного спілкування з іншими людьми, з колективом, суспільством. Через це людина усвідомлює самого себе. Що зводиться до усвідомлення ним своєї ідентичності, певної стійкості, цілісності в різних ситуаціях, які змінюють один одного в часі.
Самосвідомість як вершина людської психіки включає наступні три тісно    взаємопов'язані компоненти:
                   самопізнання,    самоконтроль, самовдосконалення.
Самопізнання, в свою чергу, складається з самоспостереження і самооцінки. Самооцінка визначається співвідношенням своїх особистих думок і вчинків з загальноприйнятими в даному суспільстві принципами і нормативами.
В самооцінці „відображається те, що дитина пізнає про себе від інших і його зростаюча власна активність, направлена на усвідомлення своїх дій і особистих якостей".
Самооцінка як важливий механізм регуляції поведінки грає велику роль в оволодінні дитиною учбової діяльності, реалізації його можливостей і здібностей, в встановленні дружніх відносин з однолітками.
Формування адекватної самооцінки - найважливіший фактор розвитку особистості. Відносно стійка самооцінка формується під впливом оцінок зі сторони оточуючих, а також в процесі власної діяльності та самостійної оцінки її результатів.
2."Розвиток інформаційної компетентності майбутніх 

кваліфікованих робітників з використанням 


проектної технології навчання".

                                                                         
Система освіти покликана сприяти реалізації основних завдань соціально-економічного і культурного розвитку суспільства, так як  ліцей готовить людину насамперед до активної діяльності у різних сферах економіки, культури та політичного життя суспільства.
Cучасне інформаційне суспільство ставить перед ліцеєм завдання підготовки випускників, здатних:
Ø гнучко адаптуватися у змінних життєвих ситуаціях, самостійно набуваючи необхідних знань;
Ø самостійно критично мислити;
Ø грамотно працювати з інформацією;
Ø бути комунікабельними;
Ø самостійно працювати над розвитком особистої моральності, інтелекту, культурного рівня.
Для цього необхідні перш за все можливості залучити кожного учня в активний пізнавальний процес, причому не процес пасивного оволодіння знаннями, а активної пізнавальної діяльності кожного учня, застосування на практиці отриманих знань та чіткого усвідомлення де, яким чином і для яких цілей ці знання можуть бути застосовані. Це можливість працювати разом, у співробітництві при розв'язанні різноманітних проблем, виявляючи при цьому визначені комунікативні вміння, можливість вільного доступу до необхідної інформації з метою формування особистої незалежної, але аргументованої думки з тієї чи іншої проблеми, можливості її всебічного дослідження.  Реалізація даної мети вимагає сучасних  засобів навчання , різноманітних методичних та педагогічних систем та рішень.
Зміст навчального курсу “Інформатика” направлений на оволодіння учнями методами і засобами інформаційних технологій розвязування задач, формування навиків раціонального і вмотивованого використання комп’ютерів у своїй навчальній, а пізніше і професійній  діяльності .
Але під час навчання виникає цілий ряд проблем , які пов’язані з низькою мотивацією навчальної діяльності , нерівномірністю загальної підготовки учнів .
Як зацікавити? Що зробити?
Досягнути цього можна лише чіт­кою організацією навчального процесу, створенням атмосфери доб­розичливості на уроках, наданням кожному учневі можливості вияви­ти своє «Я», відчути власну значу­щість. Вивчаючи сучасні педагогіч­ні теорії щодо організації навчаль­ного процесу, зокрема особистісно орієнтованого навчання, я зацікавилася методом проектів.
Метод проектів — це система на­вчання, гнучка модель організації навчального процесу, орієнтова­на на творчу самореалізацію осо­бистості, розвиток її можливостей у процесі створення нового продук­ту під контролем учителя.
Мій досвід роботи показав, що в розвитку зацікавленості до предме­та не можна покладатися тільки на зміст матеріалу, який вивчається, уникаю­чи залучення учня до активної діяль­ності. А пробудити таке прагнен­ня можна, запропонувавши цікаву і важливу проблему (саме метод про­ектів дозволяє перейти від засвоєння готових знань до їх  усвідомленого набуття). Новизна підходу полягає в тому, що учням дається можливість самим конструювати зміст спілку­вання, починаючи з першого заняття роботи над проектом.
Метод проектів завжди орієнтовано на самостійну діяльність учнів – індивідуальну, парну, групову, яку учні виконують у визначений термін.
Цей метод органічно поєднується з груповим підходом до навчання. Метод проектів завжди припускає розв'язування якоїсь проблеми, яка передбачає, з одного боку, використання різноманітних методів, засобів навчання, а з другого, інтегрування знань, умінь з різних галузей науки, техніки, технології, творчих областей.
Моє завдання , як учителя,  полягає в тому щоб будувати свої уроки на основі потреб кожного учня, максимально забезпечити прояв активності, самостійності , розвивати  ситуацію успіху, творчості, поважати інтереси кожного. Індивідуальні та групові проекти розвивають здібності учнів: пошукові, творчі ...
Моя робота в процесі навчання інформатики та інформаційних технологій направлена на конкретну ціль – сформувати в учнів знання та уміння з кожної теми вивчаємого курсу. Завдяки використанню методу проетів цієї цілі можна добитися на більш високому рівні. В процесі роботи над проектом учні мають стійку мотивацію до навчальної діяльності , відбувається процес закріплення отриманих навиків роботи над конкретною темою.
Я використовую метод проектів як творчу, індивідуальну чи групову діяльність учнів на протязі одного уроку ,чи вивчення кокретної теми. Така робота формує навики самоосвіти учнів та  складається із декількох етапів:
Ø  Підготовчий, який повязаний з формування проблеми, обґрунтування її соціальної і практичної значущості, а також висунення гіпотез щодо її вирішення;
Ø  Дослідницький етап -  планування роботи, визначення методів дослідження, розподіл обов'язків між розробниками проекту;
Ø  Реалізація проекта;
Ø  Захист проекта – обговорення проета та процесу його виконання.
При виборі теми , я не навязую учням певну тематику майбутньої роботи . Адже вибір теми це одна із складових першого етапу розробки проету. При цьому учні мають самі визначити назву  і підібрати матеріал , який дозволить проілюструвати можливості тієї  прикладної  програми на основі якої буде створено проект. Різноманітність тематик проектів , демонструють особисті інтереси та пріоритети учнів.
Під час роботи над проектом учні використовують:
Ø  ресурси Інтернету , за допомогою яких учні також набувають навиків правильно формувати запити для пошуку даних , опрацьовувати отриману інформацію;
Ø  допоміжна література: статті із журналів та газет , научно-технічна література , лекційні та практичні матеріали уроків.
Обравши тему, визначаємо разом з учнями ідею  та разом обговорюємо її. Попе­редньо продумуємо можливі варіанти проблем, які важливо дослідити. Самі ж проблеми висуваються учня­ми з моєї подачі. На даному ета­пі використовую «мозковий штурм» з подальшим колективним обгово­ренням. Після формування групп (якщо це групові проекти), розподілу обов'язків (врахувавши здібності), обговорюємо можливі методи дослідження, пошуку інформації, способи оформлення кінцевих результатів (презентація, захист, творчі роботи і т. ін.). Для полегшення роботи розробила і пропоную учням пам'ятки.
Під час самостійної роботи розвиваю ініціативу дітей, з повагою ставлюся до будь-якої ідеї, нама­гаюся створити ситуацію успіху. Доцільно призначати консультації, перегля­дати чернетки, давати рекомендації. Процесом підготовки до представлення проекту керую як на уроках, так і в позаурочний час (використовую інтерактивні прийо­ми і форми роботи: метод  «Мікрофон», «Незакінчене речення», «Мозковий штурм», робота в групах, парах тощо).
Весь опрацьований, оформлений матеріал учні представляють під час захисту проектів. Найефективні­шим для цього є підсумковий урок з теми.
 Необхідно відмітити , що на таких уроках учні починають  розуміти, де і як вони зможуть застосувати отримані знання . Під час роботи над проектом учень сам аналізує наскільки  вдало він попрацював і оцінка перестає бути домінуючим фактором порівняно з досягненням мети проекту.
У своїй роботі планую також міні-проекти, розраховані на один урок чи його частину. Дуже сучасною та захоплюючою формою є використання рольовьових ігор та ін.
Учні привчаються працювати самостій­но, в команді, уміють прогнозу­вати можливі варіанти та способи роботи, відповідально ставитися до виконання завдань, об'єктивно оці­нювати результати діяльності. Го­ловне — змінюється психологічний клімат у групі.
Педагог, у свою чергу, з носія знань перетворюється на організатора пізнавальної, пошукової, творчої діяльності   учнів,   переорієнтовує роботу на різні види самостійної, збагачує свій потенціал, постійно перебуває у творчому пошуку.
Розглянемо реалізацію даної інтерактивної технології , методу проектів, на уроках інформатики на прикладах вивчення конкретних тем.

Тема: Текстовий процесор.
Проект : Я хочу розповісти...
При вивченні даної теми розглядаю наступні питання:
Ø  Системи опрацювання текстів, їх класифікація, призначення й основні функції. Завантаження текстового процесора. Система вказівок текстового процесора. Зчитування тексту із зовнішніх носіїв і його збереження на зовнішніх носіях;
Ø  Редагування тексту. Використання буферу обміну. Робота з фрагментами тексту - виділення, копіювання, вилучення, вставляння, переміщення, пошук і заміна фрагментів тексту
Ø  Форматування тексту. Робота зі шрифтами. Шаблони документів і робота з ними
Ø  Використання таблиць у текстах. Створення таблиць, редагування та форматування
Ø  Робота з графічними об'єктами у середовищі текстового процесора. Автофігури.
Ø  Робота з вбудованими об'єктами у середовищі текстового процесора. Введення формул, побудова діаграм, створення структурних схем. Структура документа. Друкування документа.
Ø  Підсумкове заняття з теми "Текстовий процесор".
Тип проекту : інформаційний.
Очікуваний результат: створений та оформлений засобами програми документ .
Мета :  учні мають використати навики введення , редагування та форматування тексту, роботи з таблицями , графічними обєктами та самостійно створити документ, за вибраною темою.
Хід проекту:
На першому уроці під час мотивації вивчення даної теми, загальної характеристики теми , учням оголошується , що результатом вивчення даної теми стане створення та захист індивідуальних проектів . В якості проектів можуть бути розгортки , брошури , прес-релізи, газети, рекламні плакати і тд. , з будь-якої теми , яка вибрана самими учнями , згідно їх інтересів. А тому, на наступних уроках процес набуття нових умінь та навичок відбувається з більшим інтересом та активністю , так як учні розуміють ,що все це необхідно застосувати до реалізації свого власного проекту. В процесі вивчення даної теми , я контролюю , координую проміжні етапи роботи над проектом ( вибір теми , підбір матеріалу, графічних об’єктів, таблиць, тощо.)
Важливим етапом  при роботі з проектом є вибір теми. Оскільки учень має вибрати  тему, яка цікава не тільки йому  особисто, а й врахувати інтереси інших та можливість зацікавити учнів при захисті своєї роботи. Крім того учні мають врахувати специфіку програми і підібрати матеріал , який відповідає певним вимогам , з якими учні ознайомлюються на початку вивчення теми.
Іншим важливим етапом створення проекту є його реалізація на комп’ютері. Підчас цього процесу учні закріплюють отримані знання та вміння , а кращі із них ознайомлюються із додатковим матеріалом .  Вони набувають досвіду роботи з програмою , який підкріплений інтересом та бажанням створити найкращий продукт.
Під час захисту учні розповідають про причини актуальності вибраної теми , доводять правильність вибраної структури, її оригінальність описують ті проблеми , які виникли підчас створення проекту та шляхи їх усунення і репрезентують власний  проект. Після цього відбувається обговорення даного проекту , учні висловлюють свої зауваження та рекомендації , виставляється оцінка. Таким чином учні набувають не лише певних умінь та навичок , а й мають можливість самостійно створити достатньо якісний продукт.


Тема: Робота з графічними об'єктами у середовищі текстового  процесора. Автофігури.
Проект: Моя візитка.
№п/п
Назва проекту
Дослідження
Дослідники
1
«Інформатика в організмі людини»

Введення.........................
1. Поняття імплантанта ..................
2. Дослідження в області імплантантов ІТ..........
 3. Засоби спостереження і стеження ............
Висновок........................
Список використаної літератури...............

2
«Вирішення проблем екології, шляхом виготовлення меблів»

Введення.........................
1. Поняття екологія. Проблеми екології ..............
2. Вирішення проблем екології..........
 3. Виготовлення екологічних меблів ............
Висновок........................
Список використаної літератури...............

3
«Створення лазерного термоядерного реактора»

Введення.........................
1. Поняття лазерний термоядерний реактор .......
2. Причини створення ЛТР..........
 3. Результати експеременту ….........
Висновок….....................
Список використаної літератури............

4
«Протеом людини»

Введення.........................
1. Поняття протеому .......
2. Проблема, яка лежить в основі проекту..........
 3. Результати експеременту ….........
Висновок….....................
Список використаної літератури............

5
«Вплив комп’ютерних ігр на організм людини»
Введення.........................
1. Історія виникнення компютерних ігр .......
2. Проблема, яка лежить в основі проекту..........
3. Шляхи вирішення поставленої проблеми........
Висновок….....................
Список використаної літератури............

6
«Сучасні комп’ютерні програми для виготовлення меблів»
Введення.........................
1. Огляд компютерних прогам для виготовлення меблів.......
2. Необхідність даних програм..........
3. Мінімальні вимоги до компютерної техніки..
Висновок……..................
Список використаної літератури…….........

7
«Екологічне будівництво»
Введення.........................
1. Саманне будівництво.......
2. Землебитне будівництво..........
3. Соломітне будівництво..
Висновок……..................
Список використаної літератури…….........

8
«Професія столяр»
Введення.........................
1. Історія винекнення професії.......
2. Застосування професії..........
3. Предмет праці столяра..
4. Плюси та мінуси професії
Висновок……..................
Список використаної літератури…….........

Тип проекту: рольова гра.
Очікуваний результат: створення та оформлення візитки засобами текстового редактора Word.
Мета: учні мають використати навики роботи зі шрифтами , графічними об’єктами та самостійно створити візитівку.
Хід проекту:
Ø  Пропоную учням  уявити себе  робітниками поліграфічної фірми, перед якими стоїть завдання розробити шаблони візитних карток.
Ø  Оголошую  очікувані результати.
Ø  Перш ніж перейти до виконання роботи, учні в групах обговорюють наступні питання: що таке візитна картка, її призначення, правила оформлення візитних карток,  їх використання, правила етикету при користуванні картками.
Ø  Після обговорення оголошую рекомендації до практичної частини уроку.
Завдання .
Ø   Скориставшись інформацією про правила оформлення візиток , потрібно виготовити проект візитки , яка має відповідати тому становищу , яке ви бажаєте зайняти у суспільстві через  10 років. Проекти створити та зберегти у власній папці під назвою.

Тема: Електронні таблиці.
Проект: Соціологічне дослідження .
Тип проекту: Дослідницький.
Очікуваний результат:   отримання кількісних характеристик різних соціальних явищ, оформлення їх за допомогою програми Excel та ілюстрація діаграмами.
Мета: формування навиків збору інформації шляхом проведення анкетування, практичне використання набутих знань для обробки результатів за допомогою Excel.
Хід проекту:
Так як даний проект має за мету проведення дослідження певних соціальних процесів, то під час роботи учні співпрацюють з психологом. За заздалегідь проводиться бесіда з психологом та визначаються ті проблеми, в розв’язку яких можуть учні могли б надати реальну допомогу. Під час виконання даного проекту учні об’єднуються в групи по три чоловіка.
При роботі в малих групах учні спілкуючись виясняють, що кому не зрозуміло. У випадку необхідності звертаються до мене за допомогою. Кожний розуміє, що успіх групи залежить не лише від запам’ятовування готових знань, а й від уміння самостійно набувати нові знання та застосовувати в конкретних ситуаціях.
Теми для досліджень можуть бути різними, це і відношення вчитель-учень, алкоголь і молодь, СНІД...
Учні проходять всі етапи проектування, при цьому кожен відповідає за свій напрямок роботи  і постійно навчає своїх товаришів з отриманими навиками. Захист проектів відбувається на уроці. Для представлення результатів  можуть використовувати підготовлені презентації.

В інформаційних технологіях ми з учнями виконуємо проекти з тем, які запропоновані нижче, але якщо група учнів бажає власну тему, то ми її разом розглядаємо і вирішуємо наскільки вона доречна, актуальна для розглядання на уроках.


Описані вище проекти та розробка теми дають можливість уявити яким чином проектна діяльність може бути включена в процес  викладання курсу «Інформатика», «Інформаційні технології»
Участь у проектах позитивно впливає на навчально-пізнавальну діяльність учнів, бо надає змогу підтримувати пізнавальний інтерес до тем, що вивчаються, у вигляді різних заохочень - можливості побачити результати своєї роботи, і усвідомлення того, що їх побачать  інші.
Вона є самостійною, бо вимагає пошуку та творчого підходу до поставленої мети. Діяльність над  проектами передбачає застосування творчо-пошукових методів навчання, що в свою чергу вимагає активності учнів в роботі.
Не менш важливу роль у здійсненні такої діяльності відіграє рівень комп’ютерізації. Проаналізувавши рівень  виконання проектів можна зробити висновки про те, яких же результатів досягають учні  в ході виконання проектів.
1.            Формуються та відпрацьовуються:
Ø   навики збору, систематизації та аналізу інформації;
Ø   навики публічного виступу;
Ø   вміння подати інформацію в естетичному вигляді;
Ø   вміння висловлювати свої думки та доводити свої ідеї;
Ø   вміння працювати в групах;
Ø   вміння працювати самостійно, робити вибір, приймати рішення.
2.            Розширюються та поглиблюються знання з різних предметних областей.
3.            Підвищується рівень інформаційної культури .
4.            Учні більш досконало вивчають ту компютерну програму, в якій створюється проект.
5.            Учень має можливість здійснити свої творчі задуми.
6.            Стосунки з учителем  переходять на рівень співпраці.
7.            Підвищується самооцінка тих учнів, які з тих чи інших причин вважали себе неуспішними.
На мій погляд, інформатика та інформаційні технології саме ті предмети, де найбільш вдало можна використовувати метод проектів. Навчання учнів перетворюється в захоплюючу діяльність . А після закінчення ліцею, дає можливість їм, стати успішною, самодостатньою особистістю, яка постійно буде розвивати свої здібності.

Педагогічні читання з проблем:

1. «Міжпредметні зв’язки на уроках інформатики»
З м і с т
1.  Вступ ……………………………………………………………… ……….     3
2.  Види між предметних зв’язків у змісті  навчання  інформатиці………………………………………………… ……………. ..   5
3.  Функції між предметних зв'язків……………………………………….. ..   6
4.  З досвіду роботи………………………………….................………………   7
5.  Висновок…………………………………………………………… ……….. .8
6.  Використані джерела …………………………………………... ………... .9

Вступ
Однією з важливих умов міцності знань, умінь і навиків, які формуються в учнів, є здійснення міжпредметних зв’язків в процесі викладання навчальних предметів. Вирішення проблеми міжпредметних зв’язків відіграє важливу роль при визначенні змісту, методів і організації процесу навчання.
“Міжпредметні зв’язки” – це вираження фактичних зв’язків, що встановлюються в процесі навчання або в свідомості учня, між різними навчальними предметами. Міжпредметні зв’язки мають дві сторони – об’єктивну і суб’єктивну. Об’єктивна сторона міжпредметних зв’язків знаходить вираження в визначенні змісту навчання і враховується при розробці навчальних планів, програм, складанні підручників, навчальних і методичних посібників по відповідних навчальних предметах. Суб’єктивна сторона міжпредметних зв’язків здійснюється викладачами в процесі навчання.
  Міжпредметні зв’язки класифікують:
 · за змістом навчального матеріалу;
 · за уміннями, що формуються;
· за методами та засобами навчання.

     Проблемі реалізації міжпредметних зв’язків (МЗ) у навчанні приділялась значна увага на всіх етапах розвитку педагогіки. Загальновідомо, що успішне розв’язання цієї педагогічно-соціальної проблеми суттєво впливає на якість і ефективність навчального процесу. Тому вона постійно перебуває в центрі уваги дослідників і вчителів-практиків
.
Актуальність проблеми в наш час обумовлена рівнем розвитку науки, на якому яскраво виражена інтеграція природничо-наукових, технічних, суспільних знань. В інформаційному суспільстві існують глобальні чинники, що породжують міжпредметні зв’язки.
Інформатика стала базовим компонентом сучасної освіти, повноцінним загально-науковим навчальним предметом. Вона відіграє дедалі більшу роль у житті суспільства, стає його важливим ресурсом. Аналіз змісту фахової діяльності людей масових професій і прогноз її розвитку дозволяють зробити висновок про зростання ролі підготовки молоді в галузі інформатики. Отже, освіта повинна формувати теоретичну базу учнів з основ інформатики та практичні навички використання ними засобів інформаційних технологій у майбутній професійній діяльності.
Освіта у своєму розвитку зобов'язана враховувати й втілювати новітні досягнення – гуманізацію і гуманітаризацію, рівневу та профільну диференціацію, суттєво нові види зв’язків між предметами, які наповнюються новим змістом. Курс інформатики володіє значними потенційними можливостями для розв’язання цих задач і загальних задач навчання, розвитку та виховання учнів .

 Види міжпредметних зв’язків у змісті навчання інформатиці.
 Сукупність функцій міжпредметних зв'язків реалізується в процесі навчання  тоді, коли  вчитель  інформатики здійснює все різноманіття їхніх видів. Розрізняють зв'язки внутріциклові (зв'язки інформатики з математикою, кресленням) і міжциклові (зв'язки інформатики з англійською мовою).  Види міжпредметних  зв'язків  діляться  на групи, виходячи  з основних компонентів з навчання (змісту, методів,  форм організації): змістовно - інформаційні й організаційно-методичні.
Змістовно - інформаційні міжпредметні зв'язки діляться по складу наукових  знань,  відображених  у  програмах курсів інформатики, на фактичні, понятійні, теоретичні, філософські.
Міжпредметні зв'язки на рівні фактів (фактичні) - це встановлення подібності фактів, використання загальних фактів, досліджуваних у курсах математики, креслення і їхній всебічний розгляд з метою узагальнення знань про окремі явища,  процеси й об'єкти вивчення.
 Понятійні міжпредметні зв'язки - це розширення й поглиблення ознак предметних понять і формування  визначень,  загальних  для родинних предметів (загальнопредметних).
 Теоретичні міжпредметні  зв'язки  -  це розвиток основних положень загальнонаукових теорій і законів,  досліджуваних на  уроках  по родинних предметах,  з метою засвоєння учнями цілісної теорії.
 Функції міжпредметних зв'язків.
Міжпредметні зв'язки виконують у вивченні інформатики ряд функцій.
Методологічна  функція  виражена в тім,  що тільки на їхній основі можливе формування в учнів  матеріалістичних поглядів  на  природу,  сучасних подань про її цілісність і розвиток,  оскільки міжпредметні зв'язки сприяють відображанню у вивченні методології сучасного природознавства, що розвивається по лінії інтеграції ідей і  методів  з  позицій системного підходу до пізнання природи .
 Освітня функція міжпредметних зв'язків полягає в  тому, що з їхньою допомогою вчитель інформатики формує такі якості знань учнів, як системність, глибина, усвідомленість, гнучкість. Міжпредметні зв'язки виступають як засіб розвитку визначень в інформатиці, сприяють засвоєнню зв'язків між ними й  загальними  поняттями.
Розвиваюча функція  міжпредметних  зв'язків  визначається  їхньою роллю в  розвитку  системного й творчого мислення учнів,  у формуванні їхньої пізнавальної  активності,  самостійності  й інтересу до пізнання інформатики. Міжпредметні зв'язку допомагають перебороти предметну інертність мислення й розширюють кругозір учнів.
 Виховна функція міжпредметних зв'язків виражена в їхньому сприянні всім напрямкам виховання учнів у вивченні інформатики. Вчитель інформатики,  опираючись на зв'язок з іншими предметами, реалізує комплексний підхід до виховання.
Конструктивна функція  міжпредметних  зв'язків полягає в тому, що з їхньою допомогою вчитель удосконалює зміст навчального матеріалу,  методи й форми організації навчання.  Реалізація міжпредметних зв'язків  вимагає  спільного  планування вчителями предметів комплексних  форм навчальної й позакласної роботи,  які припускають знання ними підручників  і програм суміжних предметів .
  
З досвіду роботи
У своєму досвіді  роботи використовую проблему міжпредметних зв'язків, які є ведучими в роботі кожного вчителя, незалежно від того, який предмет він викладає.
Проблема міжпредметних зв'язків має ще одну підставу - об'єктивний зв'язок наук про природу та середовище. Кожна наука, вивчаючи певні явища, дає нам відображення однієї із сторін матеріального світу. Всі      разом науки дають відносно повне і всестороннє відображення.
Інтегровані уроки мають зміст навчальних предметів, створюють    основу навчального світогляду, формувати яке в рамках одного або             декількох ізольованих одне від одного предметів, неможливо.
  
Висновок
 Міжпредметні зв'язки дозволяють відокремити головні елементи змісту утворення,  передбачити  розвиток  системоутворюючих ідей, понять,  загальнонаукових прийомів навчальної діяльності, можливості комплексного застосування знань  із  різних  предметів  у трудовій діяльності учнів .
 Вирішуючи  завдання,  учні роблять складні пізнавальні й розрахункові дії:
1) усвідомлення сутності між предметного завдання, розуміння   необхідності  застосування  знань  із  інших предметів;
2) відбір і актуалізація (приведення в «робочий стан») потрібних знань із інших предметів;
3) їхній перенос у нову ситуацію, зіставлення знань із суміжних предметів;
4) синтез знань, установлення сумісності понять,  одиниць виміру,  розрахункових дій,  їхнє виконання;
5) одержання результату, узагальнення у висновках, закріплення понять .
Систематичне використання міжпредметних пізнавальних завдань у формі  проблемних  питань, кількісних завдань,  практичних завдань забезпечує формування вмінь учнів установлювати й засвоювати зв'язок між  знаннями з різних предметів. У цьому укладена найважливіша розвиваюча функція навчання інформатики .
Міжпредметні зв'язки впливають на  склад  і  структуру  навчальних предметів. Кожний  навчальний  предмет  є  джерелом тих або інших видів міжпредметних зв'язків.  Тому  можливо  виділити  ті зв'язки, які враховуються в змісті інформатики,  і, навпаки, - які йдуть від інформатики в інші навчальні предмети.

   

2.Переваги та недоліки використання інформаційно-комп'ютерних технологій
       Застосування сучасних інформаційних технологій у навчанні - одна з найбільш важливих і стійких тенденцій розвитку світового освітнього процесу. У вітчизняних навчальних закладах  в останні роки комп'ютерна техніка й інші засоби ІКТ стали все частіше використовуватися при вивченні більшості навчальних предметів.
При підготовці до уроку з використанням ІКТ вчитель не повинен забувати, що це урок, а значить складає план уроку виходячи з його цілей, при відборі навчального матеріалу він повинен дотримуватися основних дидактичних принципів: систематичності та послідовності, доступності, диференційованого підходу, науковості та ін. При цьому комп'ютер не замінює викладача, а тільки доповнює його .
Використання ІКТ дає можливість вирішувати такі актуальні питання:
Ø використовувати у навчанні здобутки новітніх інформаційних  технологій;
Ø  удосконалювати навички самостійної роботи учнів в інформаційних базах даних, мережі Інтернет;
Ø поліпшити засвоєння учнями знань, зробити процес навчання цікавішим і змістовнішим.
Використання ІКТ в комплекті з традиційним підручником сприяє наступному:
Ø забезпечує особистісно орієнтований та диференційований підхід у навчанні;
Ø  забезпечує реалізацію інтерактивного підходу (постійне спілкування з ПК, постановка запитань, які цікавлять учня та отримання відповідей на них);
Ø  підвищує пізнавальну активність учнів за рахунок різноманітної відео- та аудіо-інформації;
Ø  здійснює контроль завдяки тестуванню і системи запитань для самоконтролю .
Враховуючи всі позитивні та негативні наслідки використання інформаційно-комунікаційних засобів можна зробити висновок, що вони є ефективними за умови поєднання з традиційними методами та сприяють якісному формуванню вмінь та навичок учнів.
Але, поряд з плюсами, виникають різні проблеми як при підготовці до таких уроків, так і під час їх проведення.
Існуючі недоліки та проблеми застосування ІКТ:
Ø відсутність комп'ютера в домашньому користуванні багатьох учнів і вчителів, час самостійних занять у комп'ютерних класах відведено далеко не у всіх школах;
Ø увчителів недостатньо часу для підготовки до уроку, на якому використовуються комп'ютери;
Ø недостатня комп'ютерна грамотність вчителя;
Ø у робочому графіку вчителівне відведено час для дослідження можливостей Інтернет;
Ø існує ймовірність, що, захопившись застосуванням ІКТ на уроках, учитель перейде від розвивального навчання до наочно-ілюстративних методів .
Враховуючи всі позитивні та негативні наслідки використання інформаційно-комунікаційних засобів можна зробити висновок, що вони є ефективними за умови поєднання з традиційними методами та сприяють якісному формуванню вмінь та навичок учнів.

      Отже, на сучасному етапі інформатизації суспільства все більшого поширення в різноманітних сферах життя набувають комп’ютерні технології, вони виступають як один із інструментів пізнання. Тому однією із задач сучасної освіти є підготовка викладача, який вільно орієнтується у світовому інформаційному просторі,  використовуючи сучасні комп’ютерні технології. Цей напрямок вважається перспективним, адже в цілому освіта характеризується як велика система, якісне функціонування якої неможливе без використання сучасних телекомунікаційних і комп’ютерних засобів зберігання, опрацювання, передавання, подання інформації.
Збільшення комп’ютерної техніки та подальше її вдосконалення поширює можливості викладачів використовувати комп’ютерні технології не тільки при вивченні інформатики, але й поєднанні викладання інших дисциплін із використанням ІКТ. Новітні розробки в  цій галузі змінюють спосіб їх застосування при вивченні різних дисциплін у процесі навчання.
      Нині відбувається активне впровадження в навчальний процес ІКТ, зокрема, мультимедіа та інтерактивних технологій. Застосування ІКТ у навчальному процесі дозволяє реалізувати ідеї індивідуалізації та диференціації навчання, що є основними завданнями сучасної системи освіти України.



Відкриті уроки

ПЛАН-КОНСПЕКТ
відкритого уроку

Предмети: Інформатика. Англійська мова
Курс навчання: ІІ
Тема програми: Комп’ютерні презентації та публікації. Пори року.
Тема уроку: Створення й показ комп’ютерних презентацій. Пори року.
Мета уроку:
Навчальна складова:
  • поглиблення і розширення знань, умінь і навичок з теми;
  • виявлення рівня навчальних досягнень учнів;
  • узагальнення зв’язків і співвідношень в об’єктах навчання;
  • формування вмінь застосовувати свої знання під час роботи на комп’ютері.
Розвиваюча складова:
  • розвиток мовленнєвих і пізнавальних здібностей, сприйняття і емоцій учнів, ціннісних орієнтацій, готовності до комунікації;
  • розвиток пізнавального інтересу, уміння висловлювати власну думку, аналізувати;
  • розвиток пам'яті, логічного мислення, навичок працювати в групах;
  • тренування вміння виконувати творчі завдання, пов’язані з рішенням проблемних питань.
Виховна складова:
  • виховання в учнів інтересу та поваги до комп’ютерної науки, іноземної мови;
  • виховання потреби в практичному  застосуванні іноземної мови, використання інформаційно-комунікаційних технологій в різноманітних галузях діяльності;
  • виховання здатності чітко організовувати самостійну і групову роботу;
  • виховання бережливого ставлення до навколишнього середовища.
Методична складова:
  • використання ігрових і комп’ютерних технологій при проведенні бінарного уроку;
  • удосконалення педагогічної майстерності у проведенні бінарних уроків із застосуванням комп’ютерних технологій;
  • демонстрація ефективного впровадження та використання інноваційних педагогічних методів і технологій інтерактивного, розвиваючого навчання, комп’ютерних технологій та забезпечення методичного супроводу проведення бінарного уроку.
Тип уроку: узагальнення і систематизація набутих знань, умінь і навичок.
Вид уроку: бінарний урок з використанням інтерактивних і  комп’ютерних технологій з елементами гри.
Форми проведення: словесні, наочні, практичні.
Методи організації навчальної діяльності: фронтальні, індивідуальні, групові.
Комплексне методичне забезпечення:
-         ТЗН: мультимедійний проектор, екран, комп’ютерний клас з підключенням до мережі Інтернет.
-         Дидактичні засоби: набір слів, завдання з інформатики та іноземної для виконання на персональних комп’ютерах, роздатковий матеріал.
-         Наочність: мультимедійна презентація для супроводу уроку, відеокліп  на тему: “4 Seasons in a Year”.
-         Додаткові матеріали: засіб оцінювання «Острів знань», фішки «Excellent».

Міжпредметні зв’язки: інформатика, англійська мова, екологія.


ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент (7хв). Перевірка явки учнів, готовності до уроку, поділ учнів на команди,  оголошення теми та мети уроку (На екрані слайд 2 - тема і мета уроку). Перед тим, як розпочати практичну роботу, учні повинні пригадати інструктаж з охорони праці при користуванні комп’ютерною  технікою (Додаток 1).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (3хв).  В сучасному житті майже усі професії пов’язані з комп’ютером, тож вміння користуватися комп’ютером, його програмним забезпеченням є одним з аспектів у подальшій життєвій та професійній діяльності. Англійська мова сьогодні є основною в міжнародній мовленнєвій комунікації. На уроці учні зможуть проявити свої вміння спілкуватися англійською мовою, розвинути мовленнєву реакцію і застосувати навички комп’ютерної грамотності  при створенні мультимедійних презентацій.
           



ІІІ. Узагальнення і систематизація набутих знань (70 хв).

Вправа 1. Викладач інформатики. (На екрані слайд 3 – тема завдання).
Кожна команда повинна дати відповідь на запитання, які знаходяться у папці «Завдання» на робочому столі (Додаток 2). Після чого відповіді потрібно роздрукувати на принтері. Кожна група повинна підписати свою роботу.

Вправа 2. Викладач англійської мови(На екрані слайд 4- завдання для виконання вправи). Кожній команді пропонується текс, який також розміщений у папці «Завдання» на робочому столі, у якому потрібно вставити пропущені слова (Додаток 3). Після виконання завдання кожна група також повинна роздрукувати свою роботу.
         Хвилинка релаксації –перегляд відеокліпу на тему: “4 Seasons in a Year”.   На екрані слайд 5 –відеокліп).
Вправа 3. Викладач інформатики. (На екрані слайд 6– тема завдання).
Кожна команда готує презентацію англійською мовою на тему «Пори року» (до 10 слайдів). Графічні об’єкти знаходяться в Інтернеті та у папці «Пори року», яка знаходиться на робочому столі. Застосувати до слайдів та їх об’єктів ефекти анімації, зміни слайдів, налаштувати керування презентацією.
(Учні працюють в групах. Створення презентації триває протягом 30хв . Захист робіт відбувається в кінці пари одним спікером з кожної творчої групи. Обирається краща презентація).

Вправа 4. Викладач англійської мови(На екрані слайд 7-11 завдання для виконання вправи). Кожній команді пропонується набір слів до кожної пори року (Додаток 4), з яких необхідно правильно скласти речення про погоду, звертаючи увагу на граматичну конструкцію. Під час демонстрації слайдів викладач перевіряє правильність побудови речення та оцінює роботу учнів.
(Учні працюють в групах. Команда, яка виконала завдання першою, на «Острові знань» переміщується на один рівень вперед).

Вправа 5. Викладач інформатики. Спікери творчих груп команд демонструють  створені презентації, коментують слайди.
(Команда, чия презентація та її захист найкращі, на «Острові знань» переміщується на один рівень вперед).

Вправа 6. Викладач англійської мови(На екрані слайд 13). Декламація вірша «Пори року» на англійській мові (Додаток 5). Вірш декламує один учасник з кожної групи.

ІV. Підведення підсумків уроку (8хв). (На екрані слайд 14). Виголошення ключових моментів уроку,  виставлення оцінок  в таблицю та оголошення результатів (Додаток 6).

V. Домашнє завдання (2 хв). (На екрані слайд 15). Підготувати презентацію на тему «Моя професія - найкраща» англійською мовою.



ПЛАН-КОНСПЕКТ
відкритого уроку

Тема: Поняття комп’ютерної публікації. 3асоби створення публікацій. Види публікацій та їх шаблони.
Мета:
Ø навчальна: Сформувати поняття комп’ютерної публікації, розглянути види публікацій та засоби їх створення.
Ø розвивальна: Розвивати вміння, навички роботи у програмі MS Publisher, пізнавальний інтерес до предмету інформатики, комп’ютерної техніки, критичне мислення.
Ø виховна: Виховувати професійні риси, почуття відповідальності, вміння об’єктивно оцінювати себе та інших, культуру користувача ПК.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Мультимедійна система, комп’ютери.
Дидактичне забезпечення: Опитувальні картки, опорні конспекти, презентації, інтерактивна вправа "Так або ні", набір смайликів, виготовлених з паперу.
Епіграф до уроку:(Слайд1)
Немає нічого сильнішого за знання, воно завжди і в усьому переважає…
Платон.

Хід уроку.
І. Організаційний етап.(2хв)
                  
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.(5хв)
 Давайте пригадаємо, на попередніх уроках, з якими програмами ми з вами навчились працювати? (MS PowerPoint, Windows Movie Maker). Насамперед давайте пригадаємо основні поняття цих тем.
(Роздаю завдання на окремих аркушах)
         Перед вами таблички з розміщеними на них твердженнями. Вам потрібно навпроти твердження, з яким ви погоджуєтесь, написати «Так», навпроти твердження, з яким не погоджуєтесь, написати «Ні». На виконання даного завдання вам дається час – 5 хв.
         Інтерактивна вправа «Так або ні».(Слайд2)
Варіант 1

Твердження
Так або ні
1
Створити презентацію у PowerPoint можна тільки двома способами.
Ні
2
Колекція графічних елементів пакету Microsoft Office дозволяє додати до слайда презентації не тільки малюнки та інші зображення, а також звуки та відеофрагменти.
Так
3
Інструмент «Напис» дозволяє вводити текст як безпосередньо на слайді, так і на будь – яку створену фігуру, за виключенням таких фігур, як лінії та стрілки.
Так
4
Для запису звуку можна скористатися програмою «Звукозапись»
Так
5
Після вставки на слайд презентації графічного елемента його параметри вже не можна змінити.
Ні
6
Неможливо залити кольором намальовану на слайді замкнуту фігуру.
Ні
7
Щоб на панелі слайдів з’явилось контекстне меню, слід клацнути правою кнопкою миші.
Так
8
Текст, що має посилання на інші частини документа, інші документи в мережі або на нетекстові об’єкти (звук, графіку, відео) називається гіперпосилання.
Так
9
Конвертор – це програма, призначена для перетворення медіафайлів з одного формату в інші, що придатні для різних пристроїв.
Так
10
Для кожного кадру можна встановити лише один відеоефект
Ні
11
«Обрізати» початок чи кінець кліпу можна на Шкалі часу .
Так
12
Під час приховування частин кліпу дані видаляються з матеріалів джерела.
Ні


Варіант 2
Твердження

Так або ні
1
Щоб завантажити програму PowerPoint потрібно виконати таку послідовність команд: Пуск → Усі програми → Стандартні → Microsoft Office PowerPoint.
Ні
2
Створити нову презентацію можна за допомогою майстра автовмісту, шаблону або пустої презентації.
Так
3
Використовувати графічні об’єкти на слайдах можна за допомогою вкладки «Вставлення»
Так
4
Звуковий файл доданий до презентації по замовчуванню відтворюється до кінця показу презентації
Ні
5
Неможливо змінити параметри елементів діаграми на слайді.
Ні
6
Намалювати зображення квадрата на слайді неможливо, оскілки набір фігур не містить кнопки «Квадрат».
Ні
7
За своєю структурою презентація – це набір слайдів.
Так
8
Файли, створені програмою MS PowerPoint, мають стандартне розширення .doc.
Ні
9
Мультимедіа – це поєднання в одному файлі даних різних форматів, зокрема, тексту, графіки, звуку і відео.
Так
10
    Відеоредактор Windows Movie Maker призначений для створення, редагування і монтажу відеороликів.
Так
11
   Додавати відеопереходи до проекту зручніше на Аркуші розкадрування.
Так
12
   Шкала часу використовується для перегляду та зміни послідовності кліпів проекту.
Ні

А зараз кожен поміняйтеся аркушами з сусідами по парті і оцініть опонента по 12 бальній шкалі. Кожне питання оцінюється по 1 балу.
Увага! На екрані правильні відповіді
Правильні відповіді відображаються на мультимедійній системі
 і учні, звіряючись з слайдами 3-4, роблять взаємоперевірку.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.(8хв)
         Бесіда.(Слайди 5-6)
         Після закінчення навчального закладу вам доведеться влаштовуватись на роботу, ходити на ділові зустрічі.
         Давайте уявимо, що ви прийшли на ділову зустріч або зустріли давнього приятеля і вам треба обмінятися адресами, робочими телефонами. Як ви будете діяти в даній ситуації?
(Потрібно, щоб учні здогадалися про існування візитних карток.)
         Справді, у сучасному суспільстві мати візитку — вимога часу. Для більшості людей візитна картка стає необхідною. Де ж її взяти?
(Відповіді учнів.)
         Можна замовити професіоналам. А можна створити візитну картку власноруч.
         Створити власноруч свою візитну картку зовсім неважко. Для цього треба ознайомитися з однією з можливостей програми для створення публікацій Microsoft Office Publisher. Крім візитних карточок, нам досить часто потрібно створювати оголошення, привітати зі святом чи ювілеєм батьків, друзів або оформити стінгазету чи меню для кафе ваших родичів, виготовити буклети чи бюлетні. То вашим помічником стане програма Microsoft Office Publisher, вивченням можливостей якої ми сьогодні й займемося на нашому уроці.
Отже, тема нашого уроку «Поняття комп’ютерної публікації. 3асоби створення публікацій. Види публікацій та їх шаблони.
На слайдах 7-8 відображається тема та завдання уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу.(25хв)
Ø Ознайомлення з планом вивчення нової теми.
Проводиться з допомогою комп’ютерної презентації. Учні записують план в зошит.(Слайд 9).

План.
1.     Поняття та види комп’ютерної публікації.
2.     Засоби створення публікацій.
3.     Інтерфейс програми MS Publisher.
4.     Макети публікацій.

Ø Пояснення матеріалу .
Робота з підручником. (сторінки 209-212)
1.  Поняття та види комп’ютерної публікації.(Слайди 10-11)
Публікація — документ, що оголошується всенародно (латинською Рubliсо). Донедавна публікаціями вважали документи, виконані по­ліграфічним способом. Тепер статус публікацій мають також електрон­ні документи, розташовані, зокрема, на веб-серверах, які можна пере­глядати за допомогою браузера.
Залежно від способу оприлюднення твору розрізняють друковані публікації і електронні. До друкованих публікацій відносять книжки, брошури, журнали, газети, бюлетені, буклети, листівки тощо. До електронних публікацій відносять документи, що розповсюджуються з використанням електронних носіїв даних(компакт-диски, дискети, флеш-носії тощо) або комп’ютерних мереж.
Тривалий час друковані публікації виготовлялися виключно в друкарні. І цим займалася ціла галузь виробництва – поліграфія. А підготовкою матеріалів до друку займалися видавництва. У багатотиражному виробництві так відбувається і сьогодні: видавництва готують макети книжок, журналів, газет і т.п, а підприємства поліграфії – друкують і за необхідності зшивають їх.
Разом з тим з широким розповсюдженням персональних комп’ютерів і високоякісних лазерних та струменевих принтерів, копіювальних апаратів набули розповсюдження так звані настільні видавничі системи.
       Комп'ютерні публікації — це публікації, створені за допомогою спеціальних комп'ютерних програм.

2.     Засоби створення публікацій.(Слайди 12-14)
     До засобів створення публікацій відносять настільні видавничі системи. Ці системи мають апаратну та програмну складові. До апаратної складової належить персональний комп’ютер, пристрої друку(принтер, копіювальний апарат, плотер) і пристрої введення даних(сканери, графічні планшети), а до програмної – спеціальні програми підготовки макета публікації. Усе це може розміститися на столі користувача і тому ці системи отримали назву desktop publishing (з англ. настільні публікації), або настільні видавничі системи.
Настільні видавничі системи:


ü Професійного рівня:
·        QuarkXPress.
·        Frame Maker.
·        Adobe PageMaker.
·        Adobe InDesign.
ü Початкового рівня:
·        Microsoft Publisher.
·        PagePlus.
                                                                       


Можливості програми MS Publisher.
·        Створювати та розповсюджувати професійно підготовлені матеріали та ділову документацію для друкування, розміщення їх в Інтернеті та використання в електронних листах;
·        Створювати публікації, що містять тексти та ілюстрації, підготовлені в середовищах текстового та графічних редакторів, компонуючи ці матеріали та розміщуючи їх на різній кількості сторінок і колонок;
·        Готувати оригінал-матеріали друкованої продукції(газети, журнали тощо);
·        Розробляти нескладні веб-сайти та веб-сторінки.

3.     Інтерфейс програми MS Publisher (Слайд 15.)
     Завантажується програма MS Publisher командою Пуск → Усі програми → Microsoft Office → Microsoft Office Publisher
         Зараз вам потрібно записати знайомі вам елементи вікна програми, яке зображене на цих аркушах, аналогічні вікнам програм, які ви вже вивчали на уроках інформатики.
         (Учням роздаються аркуші з зображенням вікна програми MS Publisher)
         Зараз ми з вами перевіримо ваші записи. Усі дивимось на екран.
         Будова вікна програми відображається на мультимедійній системі.



1. Рядок заголовку програми.
2. Головне меню.
3. Панелі інструментів.
4. Область завдань з командами для створення публікацій.
5. Панель інструментів Об’єкти.
6. Горизонтальна і вертикальна лінійки.
7. Смуги прокрутки.
8. Робоча область(Монтажний стіл).
9. Бірки з номерами сторінок.


4.     Макети публікацій.(Слайди 16-18)
     Шаблон – це пуста форма документу з коментарями про те, як слід заповнювати кожне поле. Інший варіант шаблону — форма документу з вже заповненими полями, які можна використовувати як приклад.
Шаблон можна створити на основі будь-якої публікації, зберігши її як файл шаблону Publisher.
Можна заощадити час, створивши головну публікацію, яка містить логотип і відомості про установу, та зберігши цю публікацію як шаблон. Відтак щоразу під час створення нової версії можна використати шаблон, додавши лише унікальні для цієї версії відомості. Використання шаблону для регулярно створюваної публікації не лише заощаджує час, але й гарантує якість і узгодженість.
     Усі наявні шаблони можна розділити за категоріями:
·        Публікації для друку -  шаблони публікацій, призначених для подальшого роздрукування (бланки, буклети, візитки, календарі, плакати тощо)
·        Веб-вузли та електронна пошта - призначений допомогти вам створити просту веб-сторінку або публікацію, призначену для відправки у формі електронного листа.
·        Пусті сторінки - спробуйте створити публікацію на основі одного з порожніх бланків.    
У видавничій системі, на відміну від текстового процесора, окремі фрагменти тексту можна опрацьовувати як незалежні об'єкти. Усі тексти містяться в об'єктах-контейнерах, які називають написами (інші терміни — текстові блоки, текстові поля, поля). Саме ця властивість дає змогу комбінувати і зручно розташовувати на сторінці головні об'єкти публікації  — графічні зображення і текстові фрагменти.
Елементи публікації:
·        Текстові поля(написи) – будь-який текст, розміщений у текстовій рамці, відображеній на екрані за допомогою пунктирних ліній.
·        Елементи оформлення документа – векторні об’єкти, використовувані для оформлення комп’ютерної публікації: різноманітні візерунки, узори тощо.
·        Малюнки(зображення, фотографії) – це підготовлені або відредаговані за допомогою графічного редактора растрові зображення, якість яких суттєво змінюється внаслідок масштабування.
         Для створення нової публікації виконують команду Файл  Створити  Тип публікації. Для форматування напису призначене вікно Формат напису, яке можна викликати командою Формат напису із контекстного меню.
         Щоб змінити шрифт текстових полів публікації, в області завдань Параметри слід обрати посилання Шрифтові схеми. У наведеному списку Застосувати шрифтову схему вибрати потрібну.
         Для зміни вигляду елементів оформлення всього документа, в області завдань вибрати посилання Кольорові схеми.
         Щоб змінити шаблон публікації в області завдань вибирають Шаблони публікацій.
         На останньому етапі створення публікації пунктирні лінії забирають командою Вигляд → Межі і направляючі.
         Файли, створенні програмою MS Publisher, мають стандартне розширення .pub.


V. Практичне завдання.(Слайд 19)-(25хв)
Давайте повторимо  правила роботи за комп’ютером.(додаток 1)
Учні називають по черзі основні правила охорони праці при роботі за комп’ютером.

Пропоную вам створити за допомогою програми MS Publisher бюлетень. Роботи збережіть в своїх папках. А для перевірки робіт  відправте їх на електронну адресу викладача. (Адреса викладача відображається на слайді).


VІ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.(Слайд 20)(13хв)
А зараз ми перевіримо, як ви засвоїли даний матеріал.
1.Перевіримо вибірково практичні роботи;
2.Вам слід відповісти на наступні питання:
                                                
1.Поясніть призначення програми Microsoft Publisher ( призначена для створення публікацій).
2.Який основний формат файлів для збереження публікацій, створених із використанням цієї програми? (формат pub).
3.Що називають комп'ютерними публікаціями?( це публікації, створені за допомогою спеціальних комп'ютерних програм).
 4.Що називають шаблоном публікації? (пуста форма документу з коментарями про те, як слід заповнювати кожне поле).
5.Що називають видавничими системами? (комплекс програмного та апаратного забезпечення для підготовки видання до друку).
6.Назвіть не менше 4 можливостей видавничих систем.
A.   Створювати та розповсюджувати професійно підготовлені матеріали та ділову документацію для друкування, розміщення їх в Інтернеті та використання в електронних листах;
B.   Створювати публікації, що містять тексти та ілюстрації, підготовлені в середовищах текстового та графічних редакторів, компонуючи ці матеріали та розміщуючи їх на різній кількості сторінок і колонок;
C.   Готувати оригінал-матеріали друкованої продукції(газети, журнали тощо);
D.   Розробляти нескладні веб-сайти та веб-сторінки.


VIІ. Підсумок уроку. (4хв)
Давайте, проаналізуємо чи справились ми із завданнями уроку
          Проводиться з використанням методу «Рюкзак» та «Смайлики»
          Вирушаючи в дорогу ми беремо з собою необхідні речі. Закінчуючи урок, можна також зібрати «рюкзак», щоб узяти в дорогу знання, вміння, способи діяльності, рецепти досягнення успіху, настрій тощо.
          У кожного з вас на столі є смайлики: один - факти про знання та вміння; інший – настрій, емоції. Ви оберіть один смайлик та висловіть свою думку про урок.
Результати вибірково зачитуємо
   
Виставлення оцінок та їх обґрунтування.
VIIІ. Домашнє завдання. (1хв)
1.     Опрацювати матеріал підручника с.209-212.
2.     Знайти матеріал та зберегти його в електронному вигляді для створення бюлетеня на тему «Сім чудес світу ".





 ПЛАН-КОНСПЕКТ   
Відкритого уроку
Предмети: Інформатика. Англійська мова
Курс навчання: І курс ПТНЗ.
Тема програми: Інформаційні технології в навчанні.
Тема уроку: Програмні засоби навчання іноземних мов.
Мета уроку:
Навчальна складова:
 навчитися використовувати програмні засоби для вивчення іноземної мови, зокрема електронні словники та перекладачі;
 ознайомити учнів з новими словами з теми «Computers» та здійснювати переклад текстів;
 формування вмінь застосовувати свої знання.

Розвиваюча складова:
 розвиток навичок роботи з комп’ютером та електронними словниками;
 розвиток мовленнєвих і пізнавальних здібностей, готовності до комунікації;
 розвиток пізнавального інтересу, уміння висловлювати власну думку, аналізувати;
 розвиток пам'яті, логічного мислення, навичок працювати в групах;
 тренування вміння виконувати нестандартні завдання.

Виховна складова:
 виховання в учнів інтересу та поваги до комп’ютерної науки, іноземної мови;
 виховання потреби в практичному застосуванні іноземної мови, використання інформаційно-комунікаційних технологій при вивченні іноземної мови;
 виховання здатності чітко організовувати самостійну і групову роботу.


Методична складова:
 використання ігрових і комп’ютерних технологій при проведенні бінарного уроку;
 удосконалення педагогічної майстерності у проведенні бінарних уроків із застосуванням комп’ютерних технологій;
 демонстрація ефективного впровадження та використання інноваційних педагогічних методів і технологій інтерактивного, розвиваючого навчання, комп’ютерних технологій та забезпечення методичного супроводу проведення бінарного уроку.
Тип уроку: комбінований.
Вид уроку: бінарний урок з використанням інтерактивних і комп’ютерних технологій з елементами гри.
Форми проведення: словесні, наочні, практичні.
Методи організації навчальної діяльності: фронтальні, індивідуальні, групові.        
Комплексне методичне забезпечення:
- ТЗН: мультимедійний проектор, екран, НКК з підключенням до мережі Інтернет.
- Дидактичні засоби: набір слів та текстів для перекладу, словники.
- Наочність: мультимедійна презентація для супроводу уроку.
Міжпредметні зв’язки: інформатика, англійська мова.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент (2 хв).
Перевірка явки учнів, готовності до уроку, видача роздаткового матеріалу, оголошення теми та мети уроку. (На екрані слайд 1 - тема і мета уроку).
ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв).
Фронтальне опитування учнів викладачем англійської мови:
1. Де ми здійснюємо пошук перекладу невідомих слів? (словники)
2. Які види словників ви знаєте? (орфографічний словник, перекладний словник, словник іншомовних слів, тлумачний словник)
3. Особливості словників для перекладу з англійської мови на українську. (список скорочень, алфавіт, впорядкованість слів від А до Z, наявність транскрипції)
Фронтальне опитування учнів викладачем інформатики:
1. Для чого призначені пошукові веб - браузери (зберігають адреси Web-сторінок в базі даних і видає користувачам результати пошуку за ключовими словами)
2. Які ви знаєте веб - браузери? (google.com, yandex.ru, rambler.ru, …)
3. Які додаткові можливості мають сучасні веб- браузери, зокрема Google? (зображення, карти, відео, новини, пошта, календар, …)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (3хв).
(На екрані слайд 2 - мотивація)
Викладач інформатики: Сучасне суспільство вимагає від людини знання іноземних мов для спілкування з представниками інших країн, уміння працювати з іншомовними документами, розуміння вмісту аудіо- та відеоматеріалів тощо. Опанування мови іншої країни передбачає вміння розуміти та висловлюватись усно й письмово цією мовою.
Викладач англійської мови: На уроках іноземної мови, під час читання іншомовних друкованих матеріалів, у ході спілкування ви поповнюєте свій словниковий запас. Але знати переклад усіх слів іншої мови нереально. Так, за даними американської лінгвістичної компанії The Global Language Monitor (глобальний монітор мови), у червні 2009 року кількість слів у англійській мові досягла 1 млн і поповнюється щоденно 15 новими словами.
ІV. Подача нового матеріалу (20хв).
Викладач англійської мови: Під час перекладу текстів з української мови іноземною та навпаки ви звикли користуватися словниками, щоб знайти переклад окремих невідомих слів. Ця клопітка робота може бути спрощена, якщо використовувати електронні словники.
Викладач інформатики: Для потреб перекладу розроблені спеціальні електронні словники з визначеною парою мов: з якої мови здійснюється переклад і на яку мову. Ця пара мов визначає так званий напрямок перекладу. Словники можуть містити слова загальної лексики - універсальні словники або спеціальну термінологію, що використовується в окремих галузях професійної діяльності, спеціалізовані словники.
(На екрані слайд 3 – можливості електронних словників)
Сучасні електронні словники, як правило, надають користувачу такі можливості:
- вибирати напрямок перекладу з набору мов, словники яких містяться в програмі;
- вибирати професійну галузь для пошуку перекладу в спеціалізованому словнику;
- знаходити переклади слів або словосполучень з однієї мови на іншу та їх транскрипції;
- прослуховувати озвучування перекладів слів;
- доповнювати словникову базу даних власними варіантами перекладів;
- встановлювати додаткові словники та ін.
Викладач англійської мови: Електронні словники можуть бути встановлені на комп'ютері користувача, на кишеньковому ПК, смартфоні, мобільному телефоні або розміщуватися на веб-сайтах - он-лайнові словники.
Переклад текстів з використанням електронних словників не відрізняється від виконання цього завдання з використанням друкованого словника. Кожне слово або словосполучення тексту, переклад якого потрібно визначити з використанням електронного словника, потрібно перекласти окремо.
Для того щоб працювати з текстом і перекласти його нам потрібно подати нові слова: (На екрані слайд 4 – слова для перекладу)
Translate words

(додаток 1)





computer –
computer case –
screen –
netbook –
motherboard –
main memory –
power unit –
mouse –
keyboard –
laptop –
speaker –
microphone –
headphones –
optical disc –




memory card –
flashcard –
printer –
scanner –
restart –
spreadsheet –
database –
desktop –
virus –
bug –
window –
folder –
font –




file –
open –
close –
save –
print –
quit –
click –
surf –
download –
connect –







Перекладемо перших 10 слів використовуючи звичайні словники.
Викладач інформатики: Переклад декількох наступних слів зробимо використовуючи он-лайн перекладач Google  
(На екрані слайд 5 – перекладач Google)
Для цього потрібно:
- відкрити браузер;
- в рядок адреси ввести https://translate.google.com
- вибрати напрямок перекладу (з якої мови на яку перекладати);
- ввести слова, які потрібно перекласти.
Тепер зробимо переклад декількох слів скориставшись он-лайн перекладачем. (На екрані слайд 6 з гіперпосиланням на перекладач Google  ).
Викладач починає алгоритм перекладу слів он-лайн перекладачем  Google)
V. Робота за комп’ютером (25хв).
Перед початком роботи викладач інформатики обов’язково наголошує на дотриманні правил техніки безпеки під час роботи з комп’ютером, та разом з учнями пригадує основні правила.
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
Завдання 1.
Учням пропонується здійснити переклад слів, що залишилися, самостійно. (практичне виконання перекладу на комп’ютері використовуючи он-лайн перекладач Google)
Завдання 2.
Учні самостійно читають і перекладають текст. Наступне завдання полягає у перекладі тексту за допомогою програмного перекладача Google.    Для цього учням пропонується відкрити збережений у них на комп’ютері текстовий документ наступного змісту: (додаток 2)
Computers have had a great impact on society. Today computers are constantly becoming a part of everyday life. Computers are used in everything from the home PC or laptop to appliances such as microwaves and even our cars. Not only have computers had a great impact on our everyday life, but also on education and the workplace. Computers are used in our appliances, mobile phones, entertainment devices (such as DVD players) and others. The Internet has had a huge impact on society. It provides information and services, as well as the ability to communicate people all around the world in variety of ways. Around the world, the Internet is available to millions of people. Those who don’t have computer or access to the Internet at home will often have access at work or school, or even at the local library. Another added bonus of the Internet is that the majority of the information and services available are free. The use of computers for educational purposes has been highly beneficial for those involved. News, assignments, tests, lecture notes can be placed on the Internet for students who live in remote areas and cannot travel to and from university or other tertiary institution each day. Computers impact every part of our lives. From the home, to the work-place and in education, computers aid us to do what we want. In general, computers are beneficial to the tasks they are applied to.
Текст необхідно скопіювати в он-лайн перекладач. Викладач зауважує, що текс одразу буде перекладений.
Ще однією, дуже важливою особливістю перекладача Google  є можливість озвучування тексту, зокрема англійською мовою. Учням пропонується прослухати текст озвучений перекладачем.
VI. Закріплення нового матеріалу (22хв).

Вправа 1. (На екрані слайд 7 – питання до тексту).
Також учням пропонується відповісти на запитання до тексту:
TRUE OR FALSE
1) Society is much influenced by computers at present time.
2) You can find computers everywhere, even in your car.
3) Computers can be operated by microwaves.
4) DVD player is an entertainment device.
5) The Internet is a source of information only.
6) You can’t watch people and hear their voices through the Internet.
7) You can get access to the Internet at the local library.
8) Not all the information and services available are free.
9) Computers can be used in education at a distance.
Вправа 2. (На екрані слайд 8 – завдання вправи).
Identify the parts of a computer (1-8) and refer them to the words below.
CD
Mouse
Floppy Disk
Floppy Drive
Screen/Monitor
CD-ROM Drive
Tower Case
Keyboard

(1 – CD, 8 – Mouse, 6 – Floppy Disk,
3 – Floppy Drive, 5 – Screen/Monitor,
2 – CD-ROM Drive, 4 – Tower Case,
7 – Keyboard)


Вправа 3. (На екрані слайд 9 – завдання вправи).

Match the words in the box with their definitions below.

1 … is a list of computer operations.
2 … is a small picture or symbol.
3 … is software for creating text files (e. g., Microsoft  ).
4… means to press and release the button on the mouse.
5 … is a little arrow on the screen that moves when you move the mouse.

(Click – 4, menu – 1, Cursor – 5, icon – 2, Word processor – 3)
Подпись: Click, menu, 
Cursor, icon, 
Word processor
Вправа 4. (На екрані слайд 10 – завдання вправи).
Match the verbs to the following phrases
1) print                                a) with your mouse
2) click                               b) at the screen
3) download                       c) on a keyboard
4) listen                              d) with a printer
5) look                               e) the cable
6) surf                                f) into a floppy disc
7) save                               g) with the speakers
8) type                              h) into a microphone
9) speak                           i) the material from the Internet
10) connect                        j) the Internet pages
(1 -d , 2 -a , 3 -j , 4 -g , 5 -b , 6 -f , 7 - i, 8 - c, 9 - h, 10 - e )

Вправа 5. (На екрані слайд 11 – завдання вправи). Find the words in the grid
K
E
M
B
S
C
C
I
L
Y
E
B
A
G
L
V
O
M
B
O
Y
M
O
H
O
A
M
A
I
P
B
O
A
A
L
A
P
T
O
P
O
U
J
K
I
C
U
T
R
C
A
S
L
O
L
I
T
P
I
O
R
E
T
S
C
R
E
E
N
W
D
M
I
C
E
P
R
I
N
T

  Вправа 6. Computer Parts Word Puzzle (На екрані слайд 12 з кросвордом).

Across
5. the machine that lets you put documents and such on paper [PRINTER]
6. the tool you use to type words onto the computer [KEYBOARD]
7. the program that checks your spelling [SPELLCHECK]
13. talking to other users by typing or using headphones [CHATTING]
14. the most popular internet search engine [GOOGLE]
15. what you use to click things on the screen [MOUSE]
16. what is another word for computer screen [MONITOR]
17. any physical part of a computer [HARDWARE]
18. the object on your screen that lets you point at things [CURSOR]
19. internet mail [EMAIL]
Down
1. a small port on your computer that you can attach drives to [USB]
2. a mass storage device that is portable that connects
through a USB port [FLASHDRIVE]
3. music form most played on the computer [MP3]
4. one of the many different sizes in regards to computers storage [MEGABYTE]
8. a program that lets you draw on your computer [PAINT]
9. the brain of a computer [CPU]
10. a machine that lets you put paper documents onto your computer [SCANNER]
11. a program that destroys your computer system [VIRUS]
12. any program on the computer [SOFTWARE]
15. the object that your mouse sits on [MOUSEPAD]                 

VIІ. Підсумок уроку (2 хв). Виголошення ключових моментів уроку, виставлення оцінок з обґрунтуванням.

VІII. Домашнє завдання (1 хв). (Слайд 13.)Записати нову лексику у словник та вивчити її.Використовуючи он-лайн перекладач перекласти текст на тему: «Інтернет»(додаток3).
               

Викладач інформатики                                   В.С.Новицька

Викладач англійської мови                           О.В.Швєцова


Додаток  3
Internet
Modern life is easy and fun. We have all the amenities. We do not need to go to the movies, because we have big TVs at home. The children have cell phones with large displays. Modern technology is useful and convenient. In my opinion, Internet is the most comfortable thing. Computers are also an important invention, but Internet is better than any other type of information. Originally, Internet was a military experiment in the USA of 60-s. But soon it became clear that everyone in the world can use it.
Everybody knows that the Internet is a global computer network, which embraces hundreds of millions of users all over the world. The Internet has already entered our ordinary life. It's hard to imagine our lives without Internet nowadays. It has become an important part of every person's life. It is clear that the accurate number of users can be counted fairly approximately, nobody knows exactly how many people use the Internet today, because there are hundreds of millions of users and their number is growing.
Nowadays, no one can deny the importance of the Internet. Sitting in front of a computer, clicking a mouse, you can shop, download many interesting films, books, read news about subject which is interesting for you, play computer games with other players, chat and send mails to your friends. Internet has drastically changed everything. Since the time of Internet appearance, many other media sources became unnecessary. You can find the information you're looking for in 5 seconds. It is very convenient for students, professionals, experts and all other people. From one side, it's great to have everything right here online, from the other side, it's a shame that people have stopped reading paper books and newspapers. Nowadays the most popular Internet service is e-mail. Most of the people use the network only for sending and receiving e-mail messages. They can do it either they are at home or in the internet clubs or at work. With the help of the internet people from different parts of the planet can communicate with each other and share information without leaving their home. It has become easier to meet like-minded people from all over the world and become friends with them.







Позакласна робота




      У вирі інформаційних технологій


 З метою розвитку в учнів пізнавальних інтересів, творчого мислення, потреби глибокого оволодіння знаннями, прагнення постійно знайомитись з сучасними досягненнями науки і техніки, виховувати позитивні мотиви до навчальної діяльності, створювати умови для самореалізації  в рамках природничо-математичного циклу було захід з інформатики на тему: «У вирі інформаційних технологій».
У програмі були заплановані та проведені наступні заходи:
- Конкурс на кращий малюнок, що має відношення до інформатики;
- Конкурс повідомлень на отримані теми;

- Конкурс – змагання на швидкість;
- Конкурс «Зайвий термін»





 

Конкурс знавців інформатики 
                                                        

Сценарій заходу

Ведучий.
Минають дні, минають роки.
Прогрес крокує повсякчас,
І вже новиночки науки
Прийшли в ліцей сюди і до нас.
Просторий клас, а в нім машини,
і кожному - як би пізнать
Світ, що несе в собі таїни,
Твій розум прагне розгадать.
Тож берімося, до діла
І зараз конкурс проведем,
Та розумників
Сьогодні тут ми з вами віднайдем.
Тож почнімо конкурс. Перш за все нам потрібно познайомитися з учасниками конкурсу, тобто командами. Для цього нам потрібно обрати капітанів.
(Представлення команд).
Та яке змагання без журі? Оцінити ваші вміння, знання люб'язно погодилися:
Філіпчук Д.А.- заступник директора з НВР
Руснак Л.В. – заступник директора з НВР
Білек А.П.- соціальний педагог
Долженко О.В.- викладач хімії та біології, голова методичної комісії природничо- математичного циклу.
Команди познайомилися одна з одною. Вибираємо жеребкуванням , яка команда першою буде відповідати.
 Отже, можна розпочинати конкурс.


І конкурс
Вам необхідно дати правильні відповіді на поставлені запитання. Журі стежить за відповідями учасників та веде підрахунки. За правильну відповідь - 1 бал.
Запитання для першої команди:
1. Наука, що вивчає властивості інформації, закономірності її пошуку, збирання, збереження, передавання і обробку? (інформатика)
2.Яка найменша одиниця кодування інформації? (біт)
3.Алфавіт, якої системи числення складається лише з двох цифр: 0 та 1 (двійкової)
4.Мінімальний елемент збереження, що формується на екрані монітора. (піксель)
5.Який французький вчений створив першу арифметичну машину, що виконувала операції додавання та віднімання?(Паскаль)
6. Американська фірма, яка є лідером у виробництва комп'ютерного програмного забезпечення.(Майкрософт)
8.Які файли мають розширення .mр- З?(музичні)
9.Тип принтера, який виконує найякісніший та найшвидший друк?(лазерний)
10.Назвіть пристрій введення інформації, який складається з чотирьох полів.(клавіатура)
Запитання для другої команди:
1.Програма, яка дає змогу опрацьовувати тексти?(текстовий редактор) 2.Скільки біт займає в пам'яті комп'ютера 1 символ? (8 біт)
3.Інша назва жорсткого диску.(вінчестер)
4. Призначення клавіші Enter.(вказівка до виконання команди)
5.Складовою частини якої науки була інформатика?(математика)
6.Назвіть пристрій виведення інформації, розташований на робочому місці. (монітор)
7. Як називається область даних на диску» що має ім'я? (файл)
8.3гідно з двійковим кодуванням скільки байт займає в пам'яті і символ?            (1 байт)
9.3а допомогою якої клавіші можна вилучити символ за курсором? (dе1еtе)  10.Хто є засновником корпорації Місrocoft? (Білл Гейтс) 
Запитання для третьої команди:
1.Які файли мають розширення .txt, doс? (текстові)
2.Головний пристрій компютера? (процесор) 
3.Як називається покажчик, який вибирає на екрані об'єкти для подальшої роботи?(курсор)
4.Назвіть пристрій для введення графічної інформації.(сканер)
5.Для негайного перезавантаження комп'ютера необхідно натиснути комбінацію клавіш...(Аlt + Сtrl + Del )
6.Значок, який є посиланням на існуючий файл чи папку (ярлик)
7. Найголовніша кнопка на робочому столі. (пуск)
8. Сучасна операційна система. (Windows)
9. Яка клавіша знищує символ зліва від курсору? (Backspace)
10. Графічний редактор Microsoft Office. ( Paint)
Запитання для четвертої команди:
1.Піктограма збереження видалених об'єктів. (Корзина)
2.Як називається Всесвітня мережа. (Інтернет)
3.Невелика, спеціально написана програма, що завдає  шкоди. (вірус)
4.Програма, яка стискає інформацію. (архіватор)
5. Впорядкований набір певних вказівок, які може виконувати комп'ютер, тобто вони для нього "зрозумілі"? (програма)
6. Людина, яка  зламує комп’ютерні системи? (Хакер)
7. А скільки байтів у 1 кілобайті? (210 = 1024)
 8. Що є спільним між папірусом, грамотою, книгою, диском і флешкою? (це носії інформації).
9.
10
ІІ конкурс «Зайвий термін»
Командам видається аркуш з термінами. У кожній з приведених груп один термін є «зайвим». Учням необхідно за 2 хвилини знайти  і викреслити цей термін.
Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
1.     Сканер, регістр, клавіатура, джойстик, миша.
2.     «Пробіл», «Паскаль», «Esc», «Enter», «Backspace».
3.     Крапка, «Shift», кома, двокрапка, дефіс.
4.     CD-R, DVD-R, CD-RW.
5.     WINDOWS, MS-DOS, UNIX, LINUX, MS WORD.
6.     Лазерний, оптичний, матричний, струминний.
7.     Еліпс, Пензлик, Прямокутник, Олівець, Зірка.
8.     Мої документи, Мій комп’ютер, Мій ноутбук, Кошик,
Мережне оточення.
9.     Інформація, Інформатика, Інформаційна система, Принтер, Інформаційна культура.
10.                       Калькулятор, Photo Shop, Блокнот, Word Pad, Paint.

      ІІІ конкурс
Написати слова з інформатики, які  містять ноти:
до, ре, мі, фа, соль, ля, сі.
Конкурс полягатиме в тому, що Ви протягом 5 хвилин, на аркушах паперу писатимете слова, які пов’язані з інформатикою.
Кожна правильна відповідь оцінюється в 2 бали.
Наприклад:
До — документ, доріжка, , доступ, домен,...
Ре — дерево, регістр, перетворення, переміщення, , адресація, ресурси, ретрансляція, …
Мі — мікропроцесор, алгоритмізація, програміст, дискримінація, імітація,
зміст,...
Фа — алфавіт, файл, факультатив,...
Соль — консоль,...
Ля — компілятор, екземпляр,  маніпуляція, табулятор, мікрокалькулятор, модуляція,...
Сі — бейсік, CI-система інтернаціональна,...
ІV конкурс « Конкурс капітанів»
      Капітани  отримують картки з окремими складами і матеріали. Потрібно за  5 хв. скласти вислів. Правильно записаний вислів оцінюється в 5 балів.

Капітан 1: ком, з, не, спр, п'ю, Ро, - яка, стра, те, ш, лю, зум, ром, на, ава, ній, ди, будь, ні.

Відповідь: Розумній людині будь-яка справа не страшна з комп'ютером.

Капітан 2: роз, на, Від, ком, впр, май, би, від, а, п'ю, рай, стра, ся, ав, но, уму, сті, тера.

Відповідь: Від майстра набирайся вправності, а від комп'ютера — розуму.

Капітан 3: тера, на тя ть до сли  сон ся ця, а уче Ро нь до ком гне п’ю.

Відповідь: Рослина тягнеться до сонця, а учень до комп’ютера.

Капітан 4: кай, до, те, ста, сті,  ра, змо, - не, бу, п’ю, ти, на, ро, го, ком, ло,  Зви, ду, ло деш, зна, сті.
Відповідь: Звикай до комп’ютера з молоду- не будеш знати на старості голоду.


  
V конкурс

Завдання командам: за 2 хвилини в таблиці знайти 10 слів, що заховалися. Читати слова можна в будь-якому напрямку, крім діагонального.
Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

К
Л
А
В
І
А
Т
У
М
Б
А
Й
Т
П
В
Р
О
М
Р
Б
К
Р
І
А
Н
И
Е
Е
О
И
Н
П
І
Ш
Т
Й
Д
Н
Ч
А
Т
К
П
С
Е
Т
Е
М
О
А
А
І
Р
Т
С
Р
А
Д
К
Р
Е
Ь
Т

  

VI конкурс «Картинки»
  Учень повинен, не називаючи предмету, зображеного на картинці, пояснити, що там зображено. Для цього з учасників команди обирають того, хто  буде пояснювати картинки. Учень може використовувати слово-підказку, яке знаходиться під кожною картинкою. На відгадування картинок відводиться 5 хвилин. Якщо учень не може пояснити картинку, він може перейти до наступної.
За кожну правильно відгадану картинку – 1 бал.


































Немає коментарів:

Дописати коментар