Дистанційне навчання

ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ

Предмет технології:
Для груп першого курсу.
Ознайомитися з матеріалом (26.03.2020)


                             Поняття про дизайн, історія дизайну.
Дизайн – це проектна діяльність, спрямована на створення цілісного гармонійного предметно-технічного середовища життєдіяльності людини. Дизайн інтер’єру є важливим фактором виявлення, а також формування у людей художніх поглядів і естетичних запитів.
Інтер`єр – це внутрішній простір громадської, житлової чи промислової будівлі. Дизайн інтер`єру – проектування, опорядження, декорування та обстановка внутрішніх приміщень будівлі.
Вироби інтер’єрного призначення – побутова техніка, обладнання, пристрої, меблі, посуд, архітектурні та декоративні елементи, які заповнюють внутрішній простір будь-якого приміщення.
Поняття про стиль
Уявлення людини про красу змінюється зі зміною епох. Кожна людина – це стиль. Усі ми – яскраві індивідуальності. Та потреби людей розрізняються лише в деталях, а в основі своїй вони дуже схожі. Саме ця схожість дозволяє говорити нам про стиль. Стиль є тоді, коли є естетична єдність об’єкту.
Отже, історично сформована сукупність творчих принципів, характеру і особливостей вираження, найбільш істотних ознак матеріальної і духовної культури, що створюється суспільством, визначається як стиль певної епохи.
Внутрішнє планування українського житла, традиції якого сягають давньоруського періоду, теж характеризувалося повсюдною типологічною єдністю. Так, українська піч завжди займала внутрішній кут хати з одного боку від вхідних дверей і була обернена своїм отвором до фасадної стіни (входової, передньої), у якій були вікна. По діагоналі від печі влаштовували парадний кут (покуть, червоний кут, святий кут, божій кут), де розміщували ікони, прикрашені тканими або вишитими рушниками (божниками), обтикані цілющим зіллям та квітами; перед ними вішали лампадку. На Лівобережжі для ікон виготовляли спеціальні полички (божнички), а в найбільш заможних селян були цілі домашні іконостаси.
Під іконами уздовж бічної (причілкової) стіни ставили стіл. У карпатських горян і подекуди в подолян функції столу виконувала скриня. Біля столу попід тильною (задньою, запічною, напільною, примісткою) стіною розміщували довгу дерев'яну лаву, а з зовнішнього боку — маленький переносний ослінчик. Збоку від столу знаходила­ся скриня. Простір між піччю та причілковою стіною заповнювався дерев'яним настилом на стовпчиках, піднятим на рівень лежанки печі (піл, приміст).

У наш час існує велика кількість різноманітних стилів дизайну інтер`єру і це не випадково. Кожна людина прагне створити таку обстановку, яка підходить саме їй. У цій обстановці людина почуватиме себе комфортно і затишно, в ній вона може розслабитися або, навпаки, зосередитися для продуктивної роботи.
Розрізняють такі типи стилів дизайну інтер`єру: історичні, етнічні та сучасні. Сучасні підходи до дизайну інтер`єру вимагають комплексності. При цьому різні стилістичні елементи об'єднуються кольором, фактурою і загальним рішенням дизайну. Варто додати, що коли інтер'єр спроектований за принципом поєднання, у ньому гармонійно можуть ужитися не більше 2-3 стилістичних типів. Стиль став сьогодні гнучкішим, мобільнішим, відкритим впливам з зовні. Безумовно, це завдяки єдиному «інформаційному полю», в якому нині існує цивілізація.
Тенденції розвитку дизайну ХХІ століття
Наразі існує багато сучасних стилів дизайну. Найбільш популярними серед них є авангард, біодизайн, стиль «фьюжн», футуродизайн, авторський дизайн, етнодизайн та інші.
Авангард виник як художній і архітектурний стиль на початку ХХ ст. в колі передової, революційно налаштованої щодо мистецтва молоді. Тому саме Україна, Росія, Білорусь дали видатних теоретиків і практиків авангардизму. В авангарді дизайн інтер'єру створюється на контрасті. Контраст присутній в усьому. Найбільш непоєднувані кольори і форми поєднуються в авангарді. Але при цьому авангард – це не хаос. Стиль будується на почутті ритму, кольору і форми.
В інтер'єрі стилю авангард знаходять застосування практично будь-які матеріали. Однак перевага надається найсучаснішим і передовим для свого часу: новим видам штукатурки, шпалер, лакофарбових матеріалів, ламінованим покриттям, будь-яким передовим матеріалам часу.
В авангарді дизайнер використовує чисті кольори: білий, червоний, жовтий, зелений, чорний та інші. Усі стіни можуть бути пофарбовані в контрастні кольори, а може контрастною бути тільки одна з них. Меблі й предмети інтер'єру добираються контрастними за кольором до стін і до підлоги. Наприклад, уздовж білої стіни можуть стояти червоні меблі, або торшер чорного кольору. Контраст кольорів повинен створювати експресію і динаміку в інтер'єрі.

Авангард – це сміливий експеримент не тільки в кольорі, але й у формі предметів дизайну інтер'єру. М`які меблі можуть бути як усіляких округлих форм, так і з чіткими геометричними прямими обрисами або зовсім безформні. Можливі, як варіант, величезні крісла-подушки. Форма меблів може бути незвичайної, химерної, цікавої форми, щоб виникало бажання її розглядати, дивуватися і захоплюватися. Але в меблях, як і в інших предметах дизайну, авангард не має дрібних деталей.
Корпусні меблі в авангарді можуть бути зі скла, дерева, металу, пластика. В авангарді цілком можливі най незвичайні конструкції таких меблів. Це може бути занадто низьке ліжко без ніжок або ж підвішене до стелі.
Який би зі стилів оформлення інтер’єру не обрали, важливою вимогою буде те, щоб у приміщенні було затишно, свіжо, легко дихалось, хотілося жити, працювати й відпочивати. Це означає, що без елементів біодизайну не обійтися. Якщо ви лише ставите на підвіконня горщик із кімнатною рослиною або акваріум – ви вже займаєтесь біодизайном. Якщо ж підійти до питання більш професійно, то необхідно відзначити, що основною відмінністю від інших стилів є використання тільки натуральних, екологічних, здатних до безвідходного розпаду матеріалів.
Так, наприклад, шпалери повинні легко пропускати повітря, але протистояти проникненню вологи, не містити в своєму складі акрилового або вінілового покриття. Робочі поверхні кухонних столів, підвіконня можуть бути виготовлені з природного каменю, ним також можна облицювати підлогу. Але найбільша перевага для виготовлення предметів інтер’єру в біодизайні надається натуральній деревині, яку за необхідності можна обробити екологічно чистими фарбами.

Біодизайн протистоїть естетиці мегаполісу, розслабляє, спонукає до творчості. Але треба не забувати, що домашні рослини, тварини, акваріумні рибки вимагають часу для догляду за ними. До того ж, інтер’єр у біостилі не дуже економічний.
Біодизайн можна використовувати і в квартирах, і в комерційних приміщеннях, спортивних центрах, салонах краси. У такому випадку все без слів буде промовляти: лише натуральне, ніяких підробок. А якщо вдатися до ефектного прийому – поєднання біостилю зі стилем «хай-тек», то можна створити контрастний, динамічний, індивідуальний стиль, який прекрасно підійде до будь-якого приміщення й не може не сподобатись.
Стиль «фьюжн». Сьогодні змішування стилів стало одним із найпопулярніших принципів у сучасних дизайнерів інтер’єру. Стиль, у якому поєднується декілька традицій в одному дизайні інтер’єру, називається «фьюжн».

Популярність цього стилю в сучасному світі важко переоцінити. Починаючи з 90-х років минулого століття поняття «фьюжн» широко застосовується в музиці, кулінарії, одязі та, звичайно ж, дизайні інтер’єру. Цей стиль дозволяє розмістити в просторі все, що завгодно, й при цьому створити між різноманітними предметами та архітектурними елементами гармонічні зв’язки. Єдина умова, яку повинен виконати дизайнер інтер’єру, полягає в тому, що форми, колір і зміст матеріалів, меблів, декоративних елементів повинні на стадії завершення проекту утворити єдиний гармонійний простір. Це вимагає неабиякої дизайнерської майстерності, тонкого смаку та досвіду, оскільки треба зуміти поєднати те, що не поєднується й зламати загальноприйняті стереотипи.
Фьюжн зобов’язує інтер’єр бути легким і життєрадісним, у ньому не передбачені чіткі горизонталі й вертикалі, поділ на зони та чітке функціональне призначення окремих приміщень. Інтер’єр кожної кімнати повинен підходити як для прийому гостей, так і для того, щоб побути наодинці з самим собою. Однозначно, для створення такого стилю в інтер’єрі, треба мати багато вільного простору, білих площин, великої кількості денного світла. Дизайнери вважають, що стилю «фьюжн» підходять м`які, навіть округлі форми, арки, великі вікна. У декорі сміливо можна використовувати японські ширми, африканські маски, яскраві індійські тканини й китайські паперові ліхтарики у поєднанні зі стриманим дизайном м`яких меблів.
«Дизайном майбутнього» називають футуродизайн. Футуродизайн у сучасному світі відповідає поняттю «інновації», це – дизайн-мислення, який створює не стільки товар, скільки саме майбутнє.
Під інноваціями футуристи розуміють не тільки новітні технології, але й зміни в житті суспільства, можливості самореалізації людини, піклування про здоров`я та безпеку. Об`єктами пильної уваги футуродизайнерів є одяг, житло, техніка майбутнього. Тому приклади застосування цього стилю ми можемо побачити в декораціях фільмів про наше майбутнє. Щоб зробити власний будинок унікальним, з досконалим інтер’єром, у сучасному стилі, найпростіше замовити авторський дизайн-проект. До нього входять усі можливі послуги з проектування й створення індивідуального дизайну, образу приміщення. Дизайнер, як художник, створює образ приміщення з властивою тільки йому манерою роботи. Як і в художників, у кожного дизайнера інтер’єру є свій почерк своя манера трактовки й осмислення конкретної задачі
Більшість людей намагаються зробити своє житло затишним і оригінальним. Для створення незвичайного інтер'єру найчастіше у ХХІ столітті використовується  етнічний стиль. Це поняття в основному асоціюється з екзотикою. Але етнічний дизайн просто схожий на легку стилізацію особливостей традиційного дому того чи іншого народу. Причинами популярності етнодизайну є його неповторне різноманіття, природність, свобода, яскравість.

Етнічний стиль завойовує все більшу популярність у різних сферах декору, притаманних цілому регіону, а іноді окремому населеному пункту. В дизайні інтер’єру
цей стиль проявляється в використанні матеріалів, кольорів, елементів етно атрибутики, що надає всьому інтер'єру яскраво вираженого національного характеру, переносячи господаря житла і його гостей до вікових народних традицій. Так, у східних стилях часто використовується в декорі бамбук, у африканському – хутро диких звірів або його імітація, у скандинавському – простота форм меблів, переважно з натуральної деревини.
Особливості українського національного дизайну
Характерними рисами українського національного стилю є вишивка, кераміка, ікони, дерев'яні вироби, різноманітні обереги тощо. Килими, виготовлені вручну, рушники й серветки з ручною вишивкою, панно з дерева та кераміки, декоративні подушки, усілякі обереги, закриваючи стіни, створюють єдиний простір краси, тепла і затишку. Серед інших творів українських народних промислів, здатних прикрасити будь-який сучасний інтер'єр, варто назвати різьблені дерев'яні ложки, сопілки, народні іграшки, розписані глечики й тарілки, плетені кошики, українські національні ляльки - мотанки
Правдивим українським інтер'єром можна назвати той, що несе в собі етнічні, слов'янські мотиви сільських будинків – це, насамперед, природні обтічні форми, використання масивних дерев'яних меблів та великої кількості елементів декору. Експерти вважають, що при грамотній організації деталей у просторі, український стиль можливо відтворити навіть у міській квартирі, а не тільки в заміському будинку.
Так, досить часто у сучасних будинках можна побачити «мішечок достатку», він висить у помешканні й наповнює сімейну чашу багатством і достатком. Символом цього є кукурудза, горох або квасоля, що є на оберезі. На такому мішечку обов’язково розміщують різнотрав'я, що означає довголіття, червоний перець – гарячу любов та насіння – сімейне щастя.

Предмет технології:
Для групи другого курсу 21 ЧПК.
Ознайомитися з матеріалом (26.03.2020) за посиланням 



ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДЛЯ УЧНІВ ГРУПИ 20КЕ З ПРЕДМЕТУ ОХОРОНА ПРАЦІ

Немає коментарів:

Дописати коментар